A 10 legfontosabb kérdés, amit fel kell tenni magadnak az immunrendszered fenntartása érdekében

Hogyan őrizd meg immunrendszered egészségét – 10 gyakran ismételt kérdésre válaszolnak a szakértők

Az immunrendszer olyan sejtelemek és folyamatok csoportja, amelyek működésbe lépnek, hogy megvédjék szervezetünket egy idegen test támadásától.

Az optimális állapot megőrzéséhez fontos odafigyelni a táplálkozásra. Dr. Luis Gutiérrez Serantes orvos és kommunikátor segít megválaszolni a leggyakrabban felmerülő kérdéseket arról, hogy miként tarthatjuk a legjobban az immunrendszert.

1. Az év mely időszakai befolyásolják az immunrendszert?

Az egészséges populációban különböző immunfunkciók léteznek genetikától, életkortól, nemtől, szokásoktól, például dohányzástól, alkoholfogyasztástól, mozgásszegény életmódtól, stressztől stb. függően. Még a nőket is érinti az, hogy milyen menstruációs ciklusban vannak.

A szezonális változások is ezen immunrendszert befolyásoló tényezők közé tartoznak, különösen a hidegebb hőmérséklet befolyásolhatja az immunrendszer hatékonyságát, többek között a torokban és az orrban szokásos kellemetlenségeket okozva.

2. Honnan tudhatom, hogy az immunrendszerem nincs-e a „tetején”?

Vannak olyan jelek vagy tünetek , amelyek azt jelenthetik, hogy a szervezet védekezőképessége nem biztos, hogy a „tetején van”, ezért fontos, hogy odafigyeljünk rájuk. Néhány ilyen tünet:

  • Túlzott fáradtság.
  • Gyenge haj vagy túlzott hajhullás .
  • Ismétlődő fertőzések, például herpesz.
  • Gyakori szemszárazság.
  • Egyszerű betegségek, amelyek gyógyulása a szokásosnál tovább tart, mint például az influenza.
  • hasmenés
  • Olyan sebek, amelyek felépülése túl sokáig tart.

Éppen ezért létfontosságú, hogy egész évben gondoskodjunk étrendünkről ahhoz, hogy védekezőrendszerünk megfelelően működjön.

3. Vannak-e olyan élelmiszerek, amelyek segítik az immunrendszerünket?

Minden élelmiszer, és a bennük lévő tápanyagok nélkülözhetetlenek az immunrendszer megfelelő működéséhez. A legfontosabb szempont a kiegyensúlyozott étrend , például a mediterrán étrend, amely gazdag tápanyag-, vitamin- és antioxidáns-tartalma révén jótékony hatással lehet szervezetünkre .

Ezt az egészséges étrendet időnként, például évszakváltáskor vagy télen kiegészíthetjük A-vitaminban, C-vitaminban, B-vitaminban (B6 és B12), D-vitaminban és cinkben gazdag étrend-kiegészítőkkel , amelyek hozzájárulnak a normál egészséghez. az immunrendszer működése.

4. Vannak-e olyan vitaminok, amelyek pozitívan hatnak az immunrendszerre?

 A vitaminok három szinten járulnak hozzá az immunrendszer optimális működéséhez : a fizikai gátak megerősítése (bőr és nyálkahártyák), a celluláris immunitás (amely a fehérvérsejtek fajtájától függ) és a humorális immunitás (antitestek termelése ) .

Az A-vitamin például kulcsszerepet játszik nyálkahártyánk (szem, orr, száj) és bőrünk fejlődésében és karbantartásában, amelyek a káros anyagok elleni védekezés első akadályai, míg a B-vitaminok létfontosságúak az egész szervezet számára . folyamatokat, és segíti az energia-anyagcserét, ami elengedhetetlen az immunrendszer működéséhez.

5. Miért hasznos a C-vitamin az immunrendszer számára, és mely készítmények a legjobbak?

Az aszkorbinsav (C-vitamin) a legelterjedtebb nem enzimatikus antioxidáns az emberi szövetekben. Megvédi a sejteket az oxidatív stresszel szemben , és amint azt számos tanulmány kimutatta, hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez.

A C-vitamin számos gyümölcsben és zöldségben megtalálható . A változatos és kiegyensúlyozott étrend kiegészíthető C-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítőkkel is.

Mivel a C-vitamin rendkívül érzékeny a környezeti tényezőkre, például a hőmérsékletre, pH-ra, fényre és oxigénre, vannak olyan C-vitamin-készítmények, amelyek javítják a C-vitamin stabilitását és biohasznosulását, például a liposzómális formát.

6. A táplálékon kívül mit tehetünk még az immunrendszer megőrzéséért?

Az immunrendszer rendben van

A kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozás mellett a normál immunműködést elősegítő összetevőket tartalmazó étrend-kiegészítőkkel is bevihetjük a tápanyagokat , amelyek többféle formátumban kaphatók.

Az étkezés mellett a napi legalább nyolc órás alvás, a testmozgás, a lazább életmód, amennyire csak lehet, a stresszes helyzetek kerülése is jó szokás, amely segít védekezésünk megfelelő működésében.

7. Milyen természetes összetevők segítik az immunrendszert?

A vitaminokon kívül az olyan ásványi anyagok, mint a cink, a szelén, a vas és a réz hozzájárulnak az immunrendszer normál működéséhez , ami az EFSA által elismert egészséges tulajdonság .

A növényi eredetű természetes összetevőknek is van ilyen egészséges hatása, mint például a bodza és a homoktövis , és a reishi gomba az immunrendszerre gyakorolt ​​hatásáról is ismert ( EFSA on old ).

8. Mikor kell étrend-kiegészítőt vagy étrend-kiegészítőt szedni?

Az első dolog az, hogy leszögezzük, hogy az AESAN által meghatározott étrend-kiegészítők : „olyan élelmiszerek, amelyek célja a napi étrend kiegészítése. Koncentrált tápanyagforrásokból vagy egyéb táplálkozási vagy élettani hatású anyagokból állnak”.

A jelenlegi laboratóriumi technikákkal meg lehet mérni egyes vitaminok vagy ásványi anyagok szintjét az emberben, és orvosi tanácsra meghatározni a végrehajtandó étrend-módosításokat, amelyeket étrend-kiegészítőkkel lehet kiegészíteni.

Az étrend-kiegészítők szedésének két alapfeltétele van: először is kérjen tanácsot egészségügyi szakembertől. Másodszor, kövesse a használati utasítást és az ajánlott adagolást.

9. Mi a helyzet a gyerekekkel? Hogyan segíthet fenntartani a gyermekek immunrendszerét?

A növekedési és fejlődési szakaszban lévő gyermekeknél a fő gond a megfelelő táplálkozás, amely azon alapul, hogy a táplálékbevitel elegendő legyen általános egészségi állapotuk és különösen immunrendszerük optimális körülmények közötti megőrzéséhez.

Bizonyos esetekben lehetőség van étrend-kiegészítő étrend-kiegészítőkkel kiegészíteni a mikrotápanyag-, vitamin- és ásványianyag-pótlás érdekében, mindig orvosi javaslattal.

10. Vannak-e ellenjavallatok az étrend-kiegészítők szedésének?

Az étrend-kiegészítőknél ez idáig nem jeleztek ellenjavallatot, inkább figyelmeztetést adtak használatukra. A figyelmeztetések arra adnak tanácsot, amikor egy összetevő káros hatást fejthet ki, például azoknál az embereknél, akik allergiásak a méhészeti termékekre, akik esetleg gyógyszert szednek, például véralvadásgátlókat, terhes vagy szoptató nőket .

Ha a használati utasítást megfelelően betartják, nagyon valószínűtlen, hogy bármilyen káros hatás jelentkezik. Ezért nagyon fontos, hogy megfelelően olvassa el a címkét , és kövesse az orvos tanácsát.

  Hivatkozások

 


Ezt a tartalmat a MARNYS Tudományos Információs Osztályának szakemberei írták Dr. Luis Gutiérrez Serantes közreműködésével. Ez a cikk tájékoztató jellegű, és nem helyettesíti a szakember tanácsát.